Informacje dla pacjenta

Praktyczne porady i informacje

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę uprawiać sport będąc leczonym nerkozastępczo?

Tak, można uprawiać sport, lecz przed rozpoczęciem należy wykonać test wysiłkowy lub spiroergometrię, a na podstawie uzyskanych wyników dobrać indywidualne obciążenia treningowe.

Jaką dietę muszę stosować mając przewlekłą chorobę nerek?

W zależności od stadium choroby, które określa niewydolność nerek stosuje się odpowiednie diety.

Czy możliwe jest zakażenie podczas zabiegu HD?

Tak, zabieg HD może ułatwić dostanie się czynnika zakaźnego do krwi i jego rozprzestrzenianie sie tą drogą. Objawami są gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, wydzielina z okolicy dostępu naczyniowego.

Od czego zależy czas zabiegu hemodializy?

Dokładny czas zabiegu ustalany jest przez lekarza na podstawie badań klinicznych i wyników badań laboratoryjnych. Zależy to od masy ciała, stosowanej diety, ilości moczu oddawanego przez chorego, stosowanej farmakoterapii, jakości dostępu naczyniowego.

Zdiagnozowano u mnie przewlekłą chorobę nerek. Czy mogę dalej być aktywny zawodowo?

Rozpoznanie choroby nie wyklucza z aktywności fizycznej. Nie istnieją przeciwwskazania do pracy umysłowej, biurowej lub o niewielkim obciążeniu fizycznym.

Czy choroby nerek sa dziedziczne?

Niektóre choroby nerek są dziedziczone. Osoby, w rodzinach których pojawiły się choroby nerek powinny zgłosić się do lekarza specjalisty od nefrologii.

Jakie są formy dializoterapii?

Jest to hemodializa - HD, która polega na oczyszceniu krwi poprzez urządzenie znajdujące się na zewnątrz organizmu tzw. sztuczną nerkę. Zabieg wykonywany jest w ośrodku dializ, trzy razy w tygodniu po od 3 do 5 godzin w zależności od potrzeb pacjenta.

Dializa otrzewnowa (DO) to oczyszczenie organizmu przez naturalną, półprzepuszczalną błonę wyściełającą jamę brzuszną, czyli błonę otrzewnową. Jest to proces ciągły i łagodniejszy niż HD.

Co to jest Dzień Nerki i nefrotest?

Jest to dzień ( 18.04.2013), w którym możesz przeprowadzić bezpłatne badania lekarskie i badania krwi w kierunku chorób nerek.

Jakie są objawy przewlekłej niewydolności nerek?

Objawami są senność, zaburzenia koncentracji , pamięci i orientacji, czkawka, uczucie zmęczonych mięśni, drgawki i drżenia mięśni, nadciśnienie tętnicze, duszność, zapalenie opłucnej, przyspieszona miażdżyca, brak apetytu, nudności, świąd, niedokrwistość.

Co jest przyczyną przewlekłej niewydolności nerek?

Może nią być cukrzyca, kłębuszkowe zapalenie nerek, nadciśnienie tętnicze, wrodzone nefropatie.

Co to jest przewlekła niewydolność nerek?

Jest to trwałe uszkodzenie narządu, które upośledza jego naturalne czynności.

Co jest przyczyna ostrej niewydolności nerek?

Może nią być niedostateczne nawodnienie organizmu czyli hipowolemia.

Co to jest ostra niewydolność nerek?

Oznacza nagłe pogorszenie pracy nerek,co wiąże się z nagromadzeniem toksyn w organiźmie.