Porady dla pacjenta

Kilka praktycznych wskazówek na początek

Nerki filtrują?

Tak, są najważniejszym narządem w Twoim organizmie, a dodatkowo możesz prawidłowo funkcjonować z jedną nerką. Odpowiedzialne są za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, toksyn i moczu. Utrzymują odpowiednie ciśnienie krwi. Wspomagają produkcję czerwonych krwinek.

Uszkodzenie

Niekiedy nerki nie są w stanie spełnić swoich funkcji, dlaczego? Powodują to cukrzyca, gdyż podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne nerek; nadciśnienie tętnicze jest przyczyną niewydolności nerek; zatrucia substancjami chemicznymi, lekami, alkoholem metylowym; zapalenie nerek spowodowane infekcjami i zakażeniami układu moczowego; także choroba wielotorbielowa nerek, która jest wrodzona.

Badaj się!

Możesz się ustrzec chorób nerek, pamiętaj by kontrolować ciśnienie krwi, przynajmniej raz w roku oznaczyć poziom glukozy i kreatyniny i wykonać badanie moczu. Ważne by unikać substancji toksycznych, nadmiernej ilości leków i nie zapomnij o przyjmowaniu co najmniej 2 litrów płynów dziennie.

Objawy

Nadciśnienie, obrzęki (szczególnie twarzy), oddawanie moczu w nocy, anemia. Możesz zauważyć zmianę barwy moczu, zwiększenie lub zmniejszenie ilości oddawanego moczu.

Co robić?

Udaj się do swojego lekarza rodzinnego, który zleci badania i w razie podejrzeń skieruje do specjalisty nefrologa. Zawsze możesz bez zlecenia lekarza wykonać badanie moczu, oznaczyć poziom kreatyniny we krwi (koszt około 5-7 zł). Zrób to zawsze jeżeli musisz wstawać w nocy oddawać mocz, masz nadciśnienie i/lub cukrzycę.